Małer Plac

Już w sobotę 5 lipca Plac Zabaw organizuje pierwszą edycję akcji kulturalnej pod nazwą Małer Plac. Będzie to piknik artystyczny z pchlim targiem, antykwariatem, karaoke i sceną gdzie różni artyści amatorzy będą mogli pochwalić się swoim talentem.

Poniżej link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/575551672560553/?fref=ts.
Nazwa imprezy jest nawiązaniem do pchlego marketu w Berlinie – Mauer Plac. Start imprezy o 12:00.
Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich którzy chcą wziąć udział w targu ubrań do kontaktu mailowego malerplac@gmail.com. Planowane są wystawy ubrań dziecięcych (od 13 do 15), później damskich (od 15 do 17) i na końcu męskich (od 17 do 19).
Na małej scenie mogą wystąpić każdy kto ma coś ciekawego do pokazania: muzycy, kuglarze, poeci, stand-uperzy. Organizatorzy zapraszają do pojawiania się spontanicznie – w dniu imprezy. Z uwagi na duże zainteresowanie polecamy także wcześniejszy kontakt mailowy: malerplac@gmail.com.

Małer Plac_net 01

Będzie można też pośpiewać w alternatywnym Karaoke a także kupić coś w antykwariacie z książkami i płytami. Odbędą się również warsztaty dla dzieci o tematyce ekologicznej.

Kolejne edycje odbywać się będą przez całe lato co dwa tygodnie.

Patronat medialny objęli:

Co Jest Grane www.cjg.gazeta.pl
WawaLove www.wawalove.pl
Aktivist www.aktivist.pl

Moje Miasto Warszawa www.mmwarszawa.pl
Station Warsaw www.stationwarsaw.com
Orange Umbrella www.orangeumbrella.pl/whatsup/

Pakamera www.pakamera.pl
Example www.example.pl
F5 www.fpiec.pl
Kuglarstwo www.kuglarstwo.pl

Oraz my 🙂

Pamiętajmy o Powstaniu

Jedną z ciekawych imprez towarzyszących festiwalowi Powiślenia będzie spotkanie pod tytułem Pamiętajmy o Powstaniu. Zorganizowała je Fundacja Ośrodka KARTA oraz Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Nowe Zjednoczenie”, zostało ono dofinansowane przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy za co im chwała. Impreza będzie miała miejsce w godzinach 12:00 – 21:30 na podwórku domu przy ul. Dobrej 22/24 (róg Tamki) oraz w jego okolicy.

Dlaczego warto tam zajrzeć:

1. Wystawa fotograficzno – poetycka „Nasz dom, nasze Powiśle, nasze Powstanie”

2. Koncert piosenek powstańczych w wykonaniu 2 młodych aktorek – Julii Konarskiej i Magdy Drab oraz akordeonisty Tomasza Ostaszewskiego. Będzie można wspólnie pośpiewać wraz z wykonawcami, widzowie dostaną teksty piosenek od organizatorów.

3. Spotkanie z uczestnikami Powstania, wysłuchanie ich wspomnień.

4. Pokaz pamiątek osobistych z Powstania

5. Rekonstrukcja piwnicy, w której chronili się mieszkańcy.

6. Instalacja sześciu wielkich tablic ustawionych na chodnikach ulic Tamki i Dobrej z napisami „TU STAŁA BARYKADA POWSTAŃCZA”, zdjęciam i opisami tych barykad.

7. Prelekcja historyka Jarosława Zielińskiego „Przedwojenne Powiśle”.

8. Poczęstunek zupą „powstańczą”

9. Dyskusja wielopokoleniowa na temat przyszłorocznych obchodów 70-lecia Powstania

10. Stoisko z wydawnictwami Ośrodka KARTA

11. Konkurs rysunkowy dla dzieci

Szczegółowy harmonogram znajdziecie poniżej.

Pamiętajmy o Powstaniu na Powiślu
Pamiętajmy o Powstaniu na Powiślu
Urząd Dzielnicy Śródmieście współfinansuje to wydarzenie
Urząd Dzielnicy Śródmieście współfinansuje to wydarzenie

 

Powiślenia 2013

Festiwal Powiślenia we wrześniu to już tradycja. W tym roku odbędzie się 5 edycja tego niezwykle barwnego, kulturalnego wydarzenia. W 2013 roku w festiwalu bierze udział ponad 50 miejsc na Powiślu, fundacji i instytucji. Głównym koordynatorem i prowodyrem tego zamieszania jest Kasia Federowicz z Partnerstwa dla Powiśla. Udało jej się wypracować wyjątkową formułę: sąsiedzkich spotkań na Powiślu dla każdego.

Festiwal Powiślenia 5 edycja
Festiwal Powiślenia 5 edycja

Czym jest Festiwal Powiślenia? Powiślenia to przede wszystkim spotkanie sąsiedzkie ale także: koncerty, pokazy filmowe, spektakle; warsztaty artystyczne i kulinarne. Generalnie wszystko to co sprawia, że ludzie wychodzą z domu i chcą połazić po Powiślu.

Wyjątkowe targowisko w ramach festiwalu Powiślenia
Wyjątkowe targowisko w ramach festiwalu Powiślenia

Miejsca i organizacje które wezmą udział w Festiwalu to:  

Restauracje, kawiarnie:

– Solec 44; Czeska Baszta; Cuda na Patyku; Kawiarnia Kafka; Klubokawiarnia Grawitacja; Tarabuk; Plac Zabaw; Cud nad Wisłą; Veg Deli; By The Way Bottenga Kulinarna; Yerbaciarnia Terere;  Noona; WarsandSawa

Sklepy i usługi:

– Księgarnia EFKA; Puenta; DB Italia; Warzywniak na Solcu; Vintage Store; Boutique Bed&Breakfast; Product Placement; Fraszki Igraszki; Salsa Libre; Atelier Słoma&Trymbukak; Alchemicus; Kopernika 25; Royal With Cheese; The Warsaw Hostel; Bawmisie; Fryzjer Wojtek; Pracownia Krawatów; Laki Loki;

Stowarzyszenia, fundacje, szkoły i instytucje kulturalne oraz firmy:

– Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Oddział Powiśle; Cedoz – Akademia prawa pracy i rachunkowości; Centrum Przedsiębiorczości Smolna; Siostry Urszulanki; Przedszkole Wiślana Kropelka; Muzeum Fryderyka Chopina;  Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Nowe Zjednoczenie”; OUT of CTRL; Powiślańska Fundacja Społeczna; Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego; Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WikiRadio; Związek Polskich Malarzy i Grafików; Fundacja Śniegoszów; Akademia Aktywnej Komunikacji; Urząd Dzielnicy Śródmieście; BUW; Wydawnictwo Dwie Siostry; Projekt społeczny 2012; Stadion Narodowy; Biblioteka nr 44; Centrum Nauki Kopernik; Fundacja na rzecz wspólnot lokalnych “Na miejscu”.

IV Konkrs na Najlepszy Wypiek Powisleń - jedna z atrakcji Festiwalu
IV Konkrs na Najlepszy Wypiek Powisleń – jedna z atrakcji Festiwalu

Ilość atrakcji jaka Was czeka 14 września 2013 roku na Powiślu jest tak duża, że opiszemy tylko jedno z nich (szczegóły już w poniedziałek), zdecydowanie jednak namawiamy do zapoznania się z poniższym harmonogramem – tutaj znajdziecie wszystko.

Powiślenia 2013 - harmonogram
Powiślenia 2013 – harmonogram

Festiwal Powiślenia 2013 swoim patronatem objęło parę zacnych redakcji: HelloWarsaw; DesignAlive; Fpięć; Pakamera & Example; KukBuk oraz mało znany portal Moje Powiśle (tak, to my). Do zobaczenia 14 września na Powiślu!

Maria Skłodowska Curie: Mural na Lipowej

Na ulicy Lipowej pod numerem 3 można natknąć się na ciekawy mural. Na nim Maria Skłodowska Curie, nasza dwukrotna noblistka. Kobieta symbol przełomu XIX i XX wieku. Odkryła dwa pierwiastki i jako jedyna kobieta spoczęła w paryskim Panteonie. Lista jej osiągnięć jest bardzo długa. Przede wszystkim była jednak polką. Zawsze zaczynała swoje publiczne wystąpienia od słów: Urodziłam się w Warszawie. Mówienie o tym głośno w czasach gdy Polski nie było na mapie świata było bardzo istotne.

Maria Curie Skłodowska w wersji tradycyjnej
Maria Curie Skłodowska w wersji tradycyjnej

Autorami tego muralu jest grupa Good Looking Studio, która ma na koncie wiele realizacji. Mural powstał w grudniu 2010 roku na zamówienie Miasta Stołecznego Warszawy (szacun) z okazji obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie w 2011 roku. Mural został dopasowany do budynku biblioteki wkomponowując się w budynek a także wykorzystując elementy jego architektury.

Mural - Maria Curie Skłodowska - na Lipowej 3
Mural – Maria Curie Skłodowska – na Lipowej 3

Wodowanie łodzi w starym stylu

Pro Cesja Wodowania

Pisaliśmy jakiś czas temu o ciekawym zajęciu pewnego ciekawego człowieka w ciekawym miejscu. Mianowicie budowanie łodzi, tradycyjnymi metodami przez Łukasza Perkowskiego w jednym z garaży przy pracowni Alchemicus. Przez ostatni tydzień miały miejsce bardzo intensywne prace nad detalami łodzi, kulminacja przygotowań miała miejsce w ostatnią sobotę, ale po kolei.

Łódź przystrojona w kwiaty
Łódź przystrojona w kwiaty

Prosto z garażu przy ul. Dobrej 14/16 łódz trafiła na plac przed pracownią Alchemicus. Sympatyczna atmosfera, poczęstunek, wspólne fotografowanie przy łodzi, prezenty od gości: tak w skrócie rozpoczęła się cała uroczystość. Łódź została zainstalowana na przyczepie oraz przyozdobiona kwiatami przez przybyłych. Mistrz ceremonii i twórca Łodzi, Łukasz, wraz z żoną oraz “Syrenką z Powiśla” stanęli na czele i poprowadzili tą niecodzienną grupę.

“Pro Cesja” wodowania Łodzi rozpoczęła się w sobotnie południe 13 lipca 2013 roku. Około stu osób przeszło ulicami: Dobrą, Solcem, Ludną, Wioślarską oraz Bulwarem Flotylli Wiślanej w okolice “Pomostu 511” i klubu “Cud nad Wisłą”. Wszyscy goście pilotowani do samego końca przez Policję zmierzali w kierunku miejsca wodowania. W promieniach słońca i w wesołej atmosferze wraz z towarzyszącą orkiestrą w otoczeniu kamienic Powiśla uczestnicy stworzyli piękny artystyczny klimat wydarzenia. Mieszkańcy obserwujący z okien przemarsz bili brawa i dopytywali o szczegóły. Przechodnie spacerujący po Powiślu chętnie dołączali się do orszaku, nawet rowerzysta podróżujący początkowo w przeciwną stronę postanowił uczestniczyć w zabawie i był z nami do samego końca.
Pro Cesja Wodowania na Solcu
Pro Cesja Wodowania na Solcu
Pro Cesja Wodowania na Ludnej
Pro Cesja Wodowania na Ludnej
Do portu przy Cudzie nad Wisłą w festiwalowej atmosferze dotarło znacznie ponad sto osób. Łódź została zdjęta z przyczepy, trafiła na ramiona krzepkich panów i w ten oto sposób znalazła się przy brzegu Wisły. Wodowanie łodzi odbyło się bez przeszkód. Cały czas przy akompaniamencie orkiestry trwała zabawa na brzegu rzeki, był szampan, gromkie 100 lat, rzucane kwiaty na szczęście. Klasyczny chrzest, finalne sprawdzenie łodzi, mocowanie masztu i nadszedł wyczekiwany moment: łódź spokojnie zaczęła sunąć po wodzie z Łukaszem i jego pomocnikami na pokładzie. Warto było tam być!
Pro Cesja Wodowania
Pro Cesja Wodowania

Łódź na Wiśle
Łódź na Wiśle