Heritage – Shop & Wine

Solec 117, w listopadzie 2012 w jednym z pawilonów otwiera się sklep z winem i produktami włoskimi o angielskiej nazwie Heritage (ang. Dziedzictwo). Włoski sklep na Solcu? Ze sprowadzanymi z Włoch produktami w cenach nie zawsze w zasięgu przeciętnego mieszkańca Powiśla? No nie dadzą rady! Wystrój nieco surowy ale znakomicie pokazujący towary z przysłowiowej wyższej półki. Na początku sklep wydał nam się nieco nie na miejscu.

Sklep Heritage Shop & Wine na Solcu 117
Sklep Heritage Shop & Wine na Solcu 117

W tej części ulicy Solec dawno też nie było jakiejś kawiarni czy podobnego miejsca – zapewne z uwagi na niezbyt przyjazną otoczeniu wspólnotę która dysponuje pawilonami przy Solcu. Mieliśmy zatem obawy jak długo to miejsce będzie aktywne na powiślańskiej mapie.

Włoskie jedzenie i wino

Nasze obawy okazały się bezpodstawne. Sklep ma swoich stałych klientów, przybywa kolejnych, czynny jest od 8 do ostatniego klienta. Ceny też zaskakują na plus – lampka wina za 8 zł, latte za 10 zł to ceny niższe niż w większości miejsc w centrum Warszawy.

Heritage: Duży wybór win włoskich
Heritage: Duży wybór win włoskich

Duży wybór włoskich wędlin i mięs, świeża rukola, dodatki, pasty i przyprawy wprost z Italii powodują, że wchodzisz tam z ciekawości a potem się przekonujesz, że warto było wejść. Właściciele Heritage Shop & Wine jeżdżą dość często do Włoch i samodzielnie wybierają oliwki, szynki i wina. Wszystkie te specjały kupują bezpośrednio od lokalnych, małych producentów i sprawdzonych plantacji.

Cechą charakterystyczną tego miejsca jest ogromny stół przy którym często brakuje miejsca. Można sobie także przycupnąć na parapecie. Zakupione przysmaki można skosztować na miejscu. Co ważne miejsce jest przez wiele osób traktowane jako lokalne – mieszkają w promieniu 200-300 metrów i wpadają rano na kawę a wieczorem na wino. Należymy do właśnie tej grupy klientów – często wpadamy rano po kanapkę z pomidorami i mozzarellą a wieczorem po wino w drodze do znajomych.

Sklep czyli testowanie win

Co nas ujęło w tym miejscu, że postanowiliśmy o nim napisać? Przede wszystkim ludzie, którzy tworzą to miejsce i powodują, że nie jest to kolejny włoski sklep w Warszawie. Swietłana, Ania, Aldona, a czasem także sami właściciele witają stałych klientów, znają ich preferencje zakupowe i zwyczaje. Nam zdarza się czasem dostać odpowiednią kawę i kanapkę na ciepło zanim zdążymy zamówić. Takie kontakty między ludźmi tworzą miejsca które lubimy a te tworzą ten klimat Powiśla, który chcemy promować.

Heritage Shop & Wine to także regionalne produkty włoskie
Heritage Shop & Wine to także regionalne produkty włoskie

Przy okazji polecamy na ciepły wieczór mocno schłodzone prosecco z truskawką.

Kawiarnia Kafka

Leżaki Kawiarnia Kafka
Leżaki na trawie to znak rozpoznawczy Kawiarni Kafka

Kawiarnia Kafka na Powiślu słynie z kawy, książek i leżaków. Potocznie nazywana również właśnie “leżakami”. Mieści się na ulicy Oboźnej 3 i na przyległym skwerze. Lokalizacja sprzyja dużej ilości gości – także tych stałych. Leży w połowie drogi między BUW a Uniwersytetem Warszawskim, przy ścieżce rowerowej. Wszystko to sprawia, że jest to idealne miejsce na przysłowiowy leniwy sobotni poranek. Kawiarnia jest czynna w tygodniu od 9 do 22 a w weekend od 10 także do 22.

Kawiarnia Kafka
Kawiarnia Kafka

Kafka na Powiślu

Miejsce powstało w 2007 roku. Wcześniej w tym miejscu mieścił się sklep hydrauliczny. Ideą założycielską było udostępnianie książek przy kawie. W rozmowie z Maciejem Makrsem – współprowadzącym kawiarnię – dowiedzieliśmy się, że udało im się uchronić sporo książek od zagłady w skupie makulatury. Obecnie można przyjść ze swoją książką zostawić ją a w zamian zabrać wybraną z półki. Można też za 10 zł kupić sobie kilogram wybranych książek. Warto wspomnieć także na pewno o targach wymiany książek czy akcji prowadzonej wraz z Fundacją Zmiana: Książki w Pudle, czyli zbiórka książek na potrzeby bibliotek w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Kawiarnia-tuz-przed-otwarciem
Kawiarnia Kafka tuż przed otwarciem

Drugą aktywnością po książkach którą można zajmować się w samej kawiarni, poza oczywistym piciem kawy i jedzeniem kanapek, są gry planszowe. Kafka posiada ich dużą kolekcję która jest w pełni do dyspozycji gości.

O kawiarni nie można mówić bez wspomnienia o okolicy, gdyż ona w naturalny sposób przynależy do przestrzeni kawiarni. Trawnik przed kawiarnią w okresie letnim zamienia się w leżakowe przedłużenie kawiarni, swobodnie i samodzielnie adoptowane przez gości. Obok znajdują się pozostałości budynku w którym mieściła się pierwotnie Panorama Tatr (największy polski obraz), dalej boisko do piłki nożnej – także wykorzystywane czasami przez gości kawiarni.

Kawiarnia czyli sąsiad

Kawiarnia Kafka stara się być bardzo otwarta na okolicę. Organizowane są tutaj spotkania z autorami i poetami. Regularnie odbywają się pikniki połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Wychodząc do lokalnej społeczności kawiarnia zorganizowała w przeszłości m.in. Wigilię dla sąsiadów. Kawiarnia też jest otwartym miejscem na pomysły na różne akcje czy wystawy i chętnie udziela swoich ścian na takie potrzeby.

Kawiarnia Kafka Staff
Kawiarnia Kafka Staff

Dystrybucja informacji o tych działaniach odbywa się poprzez Facebooka ale także tradycyjną metodą. Przygotowywane są ulotki oraz plakaty które trafiają do skrzynek sąsiadów. Kawiarnia prowadzi także niecodzienną pomoc sąsiedzką. Objęła opieką okolicznych bezdomnych, udostępniając im w okresie zimowym ciepłe posiłki czy napoje.  

W kawiarni jest dostępny internet WI-FI dla gości. Menu poza wszelkimi możliwymi rodzajami kawy; herbaty i soków znajdziemy koktajle oraz sorbety. Kawiarnia Kafka ma menu śniadaniowe (także w wersji dla najmłodszych) a dla głodniejszych gości udostępnia zupy i danie dnia. W menu dostępne są także w wielu smakach i kombinacjach: naleśniki; kanapki oraz makarony. Wszystko to powoduje, że dla dużej części gości Kawiarnia Kafka to także lub przede wszystkim restauracja.

Kawiarnia Kafka - wnętrze
Kawiarnia Kafka – wnętrze

Kawiarnia posiada także specjalne menu dla czworonogów, można dostać miskę wody i gryzaki lub kupić karmę dla psów. 

Szczegóły całego menu można poznać na stronie kawiarni a szczegóły dotyczące bieżących wydarzeń na fan page kawiarni.