Metro

Metro na Powiślu to temat, który wbrew pozorom pojawił się nie wraz z rozpoczęciem projektowania drugiej linii ale już przed II wojną światową. Plany z lat 30 zakładały umiejscowienie jednej ze stacji w okolicy ulicy Karowej. Miałabyć to stacja naziemna z uwagi na ukształtowanie terenu i konieczność przeprawy przez Wisłę. Plany z uwagi na kryzys w latach 30 oraz II wojnę światową pozostały jedynie planami.

Jak dojechać metrem na Powiśle?

Obecnie (maj 2013) nie ma bezpośredniego połączenia metrem z Powiślem. Najbliższe stacje to Politechnika, Centrum; Świętokrzyska i Ratusz Arsenał. Od stacji Politechnika można dojść np ul. Mokotowską do placu Trzech Krzyży i dalej ul. Książęcą lub Frascati w okolice ulicy Rozbrat. Na stacji Centrum można przesiąść się w tramwaje jadące mostem Poniatowskiego. Metro Świętokrzyska będzie stacją przesiadkową do II linii metra, póki co zapraszamy na spacer ulicą Świętokrzyską, Kopernika aż do Tamki. Z Metro Ratusz Arsenał (jakże przyjazna nazwa) można dojechać na Mariensztat tramwajami i autobusami jadącymi mostem Śląsko-Dąbrowskim.

Warszawskie metro

II linia metra i stacja Powiśle czyli Centrum Nauki Kopernik

Do pomysłu umiejscowienia stacji metra w naszym rejonie wrócono wraz z rozpoczęciem prac nad drugą linią metra. Mieścić się ona będzie tuż nad samą Wisłą, nieopodal Syrenki Warszawskiej i Centrum Nauki Kopernik. Zgodnie z decyzją Rady m.st Warszawy z 7 marca 2013 właśnie ta instytucja użycza swojej nazwy również stacji – pierwotnie nazwa miała brzmieć po prostu “Powiśle”.

Z budową samej stacji i tunelu pod Wisłą od początku było związanych wiele obaw. Niestety część z nich potwierdziła się w realnym życiu: w czasie wykonywania połączenia dwóch części stacji pod tunelem Wisłostrady – w połowie sierpnia 2012 – doszło do zalania stacji. Badania geologiczne nie wykazały w tym miejscu cieku wodnego a ciek wodny tam sobie był. Ciężko oczywiście powiedzieć kto zawinił ale konsekwencje odczuwają wszyscy mieszkańcy Warszawy chcący przejechać się tunelem Wisłostrady. Jest on obecnie zamknięty (stan na maj 2013 roku) i ruch w stronę Żoliborza z Wisłostrady został przekierowany na bulwary nad Wisłą natomiast w stronę Mokotowa odbywa się przez Wybrzeże Kościuszkowskie, szczelnie odcinając Centrum Nauki Kopernik od Powiśla i Wisły. Być może to jest powód dlaczego radni m.st Warszawy podjęli decyzję o zmianie nazwy stacji.

Stacja ma być oddana wraz z całym pierwszym, tzw. centralnym odcinkiem we wrześniu 2014 roku, także jeszcze poczekamy na metro.

Zalany tunel na stacji Powiśle - zdjęcie z portalu rynek-kolejowy.pl
Zalany tunel na stacji Powiśle – zdjęcie z portalu rynek-kolejowy.pl

Tarcza “Krystyna” na Powiślu!

W dniu 12 sierpnia 2013 o godzinie 10:00 tarcza drążąca tunel pod Wisłą przebiła się na stację Centrum Nauki Kopernik. Tarcza “Krystyna” potrzebowała 21 dni na przebicie tunelu długości około 300 metrów. Od strony praskiej ruszyła 22 lipca 2013. Obecnie tuż za nią podąża, podobną drogą tarcza Elisabetta, która ma dotrzeć na Powiśle we wrześniu. Na metro jeszcze trochę poczekamy ale już jest bliżej niż dalej. Odpukane w niemalowane.

Trzecia linia metra i stacja Solec

Jako, że dwie linie metra na tak duże miasto jak Warszawa to mało to plany oczywiście są. W jednym z wariantów (podziemnym) brana jest pod uwagę linia z Dworca Zachodniego przez Ochotę i Śródmieście na Stadion Narodowy (tam miała by się łączyć z budowaną drugą linią metra). Stacja Solec miałaby się mieścić w okolicach ulicy Rozbrat – zapewne w okolicy skrzyżowania z Książęcą. Jak to mówią pożyjemy – zobaczymy.