Powiśle Pamięta

O godzinie 17:00 rozległy się jak co roku syreny. W całym mieście ruch się zatrzymał. Niestety jak co roku nie wszyscy złapali co to za dzień i dlaczego warto się zatrzymać. Ogromna większość warszawiaków wiedziała jak się zachować.

Ciekawa wystawa na Powiślu

Nasz Dom, Nasze Powiśle, Nasze Powstanie

Nasz Dom, Nasze Powiśle, Nasze Powstanie

Z okazji 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Warszawie odbywa się wiele spotkań i imprez. My byliśmy uczestnikami jednego z nich. Przy ulicy Dobrej 22/24 w bramie wejściowej do kamienicy odbyło się otwarcie wystawy: Nasz dom, Nasze Powiśle, Nasze Powstanie. Organizatorem wystawy jest spółdzielnia “Nowe Zjednoczenie” i jej prezes Krzysztof Korczak. Na wystawie można zobaczyć wiele zdjęć znanych z Powstania, głównie z Powiśla ale znajdują się tutaj także unikatowe zdjęcia należące do osób mieszkających w tej kamienicy. Otwarcie wystawy zgromadziło dość dużo warszawiaków. Do godziny 18 przewinęło się nieco ponad 100 osób, które wymieniały się opiniami i wspominały jak zachowała się pamięć o Powstaniu w ich rodzinach.

Otwarcie wystawy na Powiślu

Otwarcie wystawy na Powiślu

Organizatorzy zapowiadają, że warto odwiedzać przez najbliższe 63 dni a w szczególności 14 września 2013. Wtedy to odbędą się inscenizacje i inne atrakcje pokazujące życie podczas Powstania. Działania te będą się odbywały w ramach festiwalu Powiślenia 2013. Warto wtedy zajrzeć w to miejsce jeszcze z jednego powodu. Znajduje się tutaj jedna z kapliczek powiślańskich. Na podwórzach kamienic przed wojną takie kapliczki nie były niczym nadzwyczajnym a w czasie Powstania w tym miejscu odbywały się msze. W kamienicy przy Dobrej 22/24 figura Matki Boskiej jest pięknie odnowiona jednak celowo zostały zachowane ślady walk podczas okupacji.

Kapliczka przy Dobrej 22/24

Kapliczka przy Dobrej 22/24

My jesteśmy dodatkowo zadowoleni, poza udaną wystawą, udało nam się poznać ciekawe osoby. Przede wszystkim Panią Krystynę i Panią Barbarę które brały udział w Powstaniu. Mamy nadzieję, że już niedługo uda nam się zamieścić w naszym portalu wywiad z Paniami.

Warszawscy Powstańcy, Pani Krystyna i Pani Barbara

Warszawscy Powstańcy, od lewej Pani Krystyna i Pani Barbara

Powiśle pamięta

Warto wspomnieć tutaj także o działaniach, które miały miejsce w całym mieście. Na kładkach nad ulicami zostały rozwieszone transparenty z nazwami dzielnic upamiętniającymi Powstanie Warszawskie. Taki transparent zawisnął też między innymi na kładce nad Tamką. Za całą akcją stoją różne środowiska m.in Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa.

Powiśle pamięta o Powstaniu

Powiśle pamięta o Powstaniu

Tradycyjnie też pojawiły się liczne znicze i kwiaty w wielu miejscach pamięci w naszej dzielnicy. Jeśli macie jakieś ciekawe zdjęcia z obchodów 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to udostępnijcie je na naszym fanpage lub prześlijcie do nas. Cześć i chwała Bohaterom!

Krybar na Powislu

Krybar na Powislu

Komentarze

komentarze