Ogarnij Miasto: recenzja

Wyszukując informacji, które mogą wzbogacić to co chcemy prezentować na naszej stronie trafiam na wiele książek. Wyszukuję je w różnych księgarniach, antykwariatach czy bibliotekach domowych u znajomych. Ostatnio wpadła mi w ręce nowa pozycja wydawnictwa Friends of Brands. Autorkami tej książki są Magda Kalisz i Dorota Szopowska. Tytuł książki to “Ogarnij Miasto, Warszawa” z podtytułem: “miejski przewodnik subiektywny“. Żółta okładka z dużym napisem Warszawa i czerwonym mazajem na okładce – nie da się przegapić, do tego ciekawy format książki – w formie kwadratu. Jak dla mnie, Warszawy nie da się ogarnąć na trzystu paru stronach, generalnie sceptycznie podchodzę do takich przewodników pokazujących w skrótowej formie, ale po pierwsze książka traktuje o Warszawie a po drugie o Powiślu więc zasiadłem do kartkowania.

Ogarnij Miasto przy kawie

Ogarnij Miasto przy kawie

Pierwsza rzecz która od razu zwróciła moją uwagę to dwujęzyczność – wszystkie teksty w książce, poczynając od opisów dzielnic, poprzez opisy poszczególnych miejsc są podane w języku polskim i angielskim. Drugą rzeczą która rzuca się w oczy to ciekawa oprawa graficzna autorstwa Marty Ignerskiej. Każda dzielnica ma swój kolor i swoją oprawę graficzną. Ogarnij Miasto ogarnia: Żoliborz, Muranów, Stare i Nowe Miasto, Śródmieście, Mokotów, Wolę i Ochotę, Saską Kępę, Pragę Północ oraz oczywiście Powiśle. Jest też krótki rozdział poświęcony atrakcjom z poza wyżej wymienionych dzielnic oraz drugi opisujący festiwale warszawskie. Kończę błądzić, wracam do Powiśla i koloru fioletowego.

Ogarnij Miasto - Powiśle

Ogarnij Miasto – Powiśle

Sekcja o Powiślu, podobnie jak każda inna, zaczyna się od opisu dzielnicy i grafiki. Kartkuję dalej, strona 66 a tam Syrenki Warszawskie na Powiślu. I mały detal, który zwraca moją uwagę. Przy angielskim opisie Syrenki z nad Wisły – tej z twarzą Pani Krystyny Kahelskiej – jest informacja o prezydencie Starzyńskim – krótki opis tej wielkiej postaci w historii Warszawy. Już nie kartkuję, teraz czytam. Zaczynam rozumieć dla kogo jest ten przewodnik i jaki był zamysł autorów. W rozdziale o Powiślu znajdziemy mieszankę historii i życia klubowego. Krótkie notki, na pozór za krótkie, trafnie oddają charakter opisywanych miejsc, zdjęcia zachęcają do poznania całej historii lub klimatu. Wczytując się w opisy niektórych restauracji czy miejsc twórczych uświadamiam sobie jak dużo pracy autorzy włożyli w przygotowanie tej esencji. Natraficie tam na nazwiska właścicieli i informacje których nie widać czasem na pierwszy rzut oka, jak na przykład to, że Małpi Biznes poza kanapkami organizuje cyklicznie wyprzedaże garażowe a Rowery Bajery poza robieniem i naprawą rowerów organizują od niedawna koncerty muzyki garażowej. Czy czegoś brakuje, coś jest źle? Może inaczej bym opisał jakieś miejsce, może dałbym więcej parków czy lokalnych miejsc, ale autorzy bronią się tym, że to jest ich subiektywny opis Warszawy i chwała im za to, że im się chciało.

Ogarnij Miasto mapa Powiśla

Ogarnij Miasto – mapa Powiśla

Opis miejsc w każdej dzielnicy kończy się mapą z zaznaczonymi punktami o których była mowa wcześniej. Wszystko przeplatane jest zdjęciami pokazującymi sztukę ulicy w tym liczne warszawskie murale. Widać nie tylko dużo pracy i fajny pomysł autorów ale przede wszystkim pasję.

Już nie czytam, pochłaniam! Nie tylko Powiśle, ale zabłądziłem na Żoliborz, Mokotów i na Saską. Jak pisałem wcześniej, zrozumiałem co autorzy chcieli chyba osiągnąć. Ogarnij Miasto zmusza do wyjścia z domu, do poznania tych miejsc, będąc teaserem, zajawką, liźnięciem tematu. W moim odczuciu bardzo udanym rozpoczęciem procesu poznania miasta w którym się mieszka lub które się odwiedza. Strzał w “dziesiątkie” to tłumaczenie na angielski nie tylko opisów ale też specyfiki, pokazanie tła i rzeczy które dla nas są oczywiste a dla obcokrajowców pokazują szerszy aspekt miasta. Do tego naprawdę dobre zdjęcia, ciekawe historie ale przede wszystkim ludzie – to wszystko sprawia, że z czystym sumieniem gorąco polecam tą pozycję do domowej biblioteczki lub na prezent dla kogoś kto nie wie co zrobić z weekendem. Spacer z Ogarnij Miasto przeciągnie Was przez Warszawę którą może znacie, ale może pokazać Wam jej nieznany wcześniej smak.

Ogarnij Miasto do kupienia także w Czułym Barbarzyńcy

Ogarnij Miasto do kupienia także w Czułym Barbarzyńcy

Książka na Powiślu dostępna jest w paru miejscach m.in w Czułym Barbarzyńcy, Product Placement, w mojej ulubionej Kafce, w Madox Design Showroom, oraz w The Warsaw Hostel. Można poza tym kupić ją na stronie www.ogranijmiasto.com.pl i w wielu księgarniach na terenie Warszawy.

Co ciekawe twórcy pracują obecnie nad Wrocławiem i Trójmiastem a w przygotowaniu są już kolejne miasta. Zapowiada się ciekawa seria.

Komentarze

komentarze