Kawiarnia Kafka

Leżaki Kawiarnia Kafka
Leżaki na trawie to znak rozpoznawczy Kawiarni Kafka

Kawiarnia Kafka na Powiślu słynie z kawy, książek i leżaków. Potocznie nazywana również właśnie “leżakami”. Mieści się na ulicy Oboźnej 3 i na przyległym skwerze. Lokalizacja sprzyja dużej ilości gości – także tych stałych. Leży w połowie drogi między BUW a Uniwersytetem Warszawskim, przy ścieżce rowerowej. Wszystko to sprawia, że jest to idealne miejsce na przysłowiowy leniwy sobotni poranek. Kawiarnia jest czynna w tygodniu od 9 do 22 a w weekend od 10 także do 22.

Kawiarnia Kafka
Kawiarnia Kafka

Kafka na Powiślu

Miejsce powstało w 2007 roku. Wcześniej w tym miejscu mieścił się sklep hydrauliczny. Ideą założycielską było udostępnianie książek przy kawie. W rozmowie z Maciejem Makrsem – współprowadzącym kawiarnię – dowiedzieliśmy się, że udało im się uchronić sporo książek od zagłady w skupie makulatury. Obecnie można przyjść ze swoją książką zostawić ją a w zamian zabrać wybraną z półki. Można też za 10 zł kupić sobie kilogram wybranych książek. Warto wspomnieć także na pewno o targach wymiany książek czy akcji prowadzonej wraz z Fundacją Zmiana: Książki w Pudle, czyli zbiórka książek na potrzeby bibliotek w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Kawiarnia-tuz-przed-otwarciem
Kawiarnia Kafka tuż przed otwarciem

Drugą aktywnością po książkach którą można zajmować się w samej kawiarni, poza oczywistym piciem kawy i jedzeniem kanapek, są gry planszowe. Kafka posiada ich dużą kolekcję która jest w pełni do dyspozycji gości.

O kawiarni nie można mówić bez wspomnienia o okolicy, gdyż ona w naturalny sposób przynależy do przestrzeni kawiarni. Trawnik przed kawiarnią w okresie letnim zamienia się w leżakowe przedłużenie kawiarni, swobodnie i samodzielnie adoptowane przez gości. Obok znajdują się pozostałości budynku w którym mieściła się pierwotnie Panorama Tatr (największy polski obraz), dalej boisko do piłki nożnej – także wykorzystywane czasami przez gości kawiarni.

Kawiarnia czyli sąsiad

Kawiarnia Kafka stara się być bardzo otwarta na okolicę. Organizowane są tutaj spotkania z autorami i poetami. Regularnie odbywają się pikniki połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Wychodząc do lokalnej społeczności kawiarnia zorganizowała w przeszłości m.in. Wigilię dla sąsiadów. Kawiarnia też jest otwartym miejscem na pomysły na różne akcje czy wystawy i chętnie udziela swoich ścian na takie potrzeby.

Kawiarnia Kafka Staff
Kawiarnia Kafka Staff

Dystrybucja informacji o tych działaniach odbywa się poprzez Facebooka ale także tradycyjną metodą. Przygotowywane są ulotki oraz plakaty które trafiają do skrzynek sąsiadów. Kawiarnia prowadzi także niecodzienną pomoc sąsiedzką. Objęła opieką okolicznych bezdomnych, udostępniając im w okresie zimowym ciepłe posiłki czy napoje.  

W kawiarni jest dostępny internet WI-FI dla gości. Menu poza wszelkimi możliwymi rodzajami kawy; herbaty i soków znajdziemy koktajle oraz sorbety. Kawiarnia Kafka ma menu śniadaniowe (także w wersji dla najmłodszych) a dla głodniejszych gości udostępnia zupy i danie dnia. W menu dostępne są także w wielu smakach i kombinacjach: naleśniki; kanapki oraz makarony. Wszystko to powoduje, że dla dużej części gości Kawiarnia Kafka to także lub przede wszystkim restauracja.

Kawiarnia Kafka - wnętrze
Kawiarnia Kafka – wnętrze

Kawiarnia posiada także specjalne menu dla czworonogów, można dostać miskę wody i gryzaki lub kupić karmę dla psów. 

Szczegóły całego menu można poznać na stronie kawiarni a szczegóły dotyczące bieżących wydarzeń na fan page kawiarni.

Komentarze

komentarze