Heritage – Shop & Wine

Solec 117, w listopadzie 2012 w jednym z pawilonów otwiera się sklep z winem i produktami włoskimi o angielskiej nazwie Heritage (ang. Dziedzictwo). Włoski sklep na Solcu? Ze sprowadzanymi z Włoch produktami w cenach nie zawsze w zasięgu przeciętnego mieszkańca Powiśla? No nie dadzą rady! Wystrój nieco surowy ale znakomicie pokazujący towary z przysłowiowej wyższej półki. Na początku sklep wydał nam się nieco nie na miejscu.

Sklep Heritage Shop & Wine na Solcu 117
Sklep Heritage Shop & Wine na Solcu 117

W tej części ulicy Solec dawno też nie było jakiejś kawiarni czy podobnego miejsca – zapewne z uwagi na niezbyt przyjazną otoczeniu wspólnotę która dysponuje pawilonami przy Solcu. Mieliśmy zatem obawy jak długo to miejsce będzie aktywne na powiślańskiej mapie.

Włoskie jedzenie i wino

Nasze obawy okazały się bezpodstawne. Sklep ma swoich stałych klientów, przybywa kolejnych, czynny jest od 8 do ostatniego klienta. Ceny też zaskakują na plus – lampka wina za 8 zł, latte za 10 zł to ceny niższe niż w większości miejsc w centrum Warszawy.

Heritage: Duży wybór win włoskich
Heritage: Duży wybór win włoskich

Duży wybór włoskich wędlin i mięs, świeża rukola, dodatki, pasty i przyprawy wprost z Italii powodują, że wchodzisz tam z ciekawości a potem się przekonujesz, że warto było wejść. Właściciele Heritage Shop & Wine jeżdżą dość często do Włoch i samodzielnie wybierają oliwki, szynki i wina. Wszystkie te specjały kupują bezpośrednio od lokalnych, małych producentów i sprawdzonych plantacji.

Cechą charakterystyczną tego miejsca jest ogromny stół przy którym często brakuje miejsca. Można sobie także przycupnąć na parapecie. Zakupione przysmaki można skosztować na miejscu. Co ważne miejsce jest przez wiele osób traktowane jako lokalne – mieszkają w promieniu 200-300 metrów i wpadają rano na kawę a wieczorem na wino. Należymy do właśnie tej grupy klientów – często wpadamy rano po kanapkę z pomidorami i mozzarellą a wieczorem po wino w drodze do znajomych.

Sklep czyli testowanie win

Co nas ujęło w tym miejscu, że postanowiliśmy o nim napisać? Przede wszystkim ludzie, którzy tworzą to miejsce i powodują, że nie jest to kolejny włoski sklep w Warszawie. Swietłana, Ania, Aldona, a czasem także sami właściciele witają stałych klientów, znają ich preferencje zakupowe i zwyczaje. Nam zdarza się czasem dostać odpowiednią kawę i kanapkę na ciepło zanim zdążymy zamówić. Takie kontakty między ludźmi tworzą miejsca które lubimy a te tworzą ten klimat Powiśla, który chcemy promować.

Heritage Shop & Wine to także regionalne produkty włoskie
Heritage Shop & Wine to także regionalne produkty włoskie

Przy okazji polecamy na ciepły wieczór mocno schłodzone prosecco z truskawką.

Komentarze

komentarze