Film: Z Powiśla

Natrafiłem jakiś czas temu na ten niezwykły film, w zasadzie reportaż pod tytułem “Z Powiśla”. Film powstał w 1958 roku w ramach cyklu “Wędrówki po Warszawie”. Scenariusz autorstwa Kazimierza Karabasza, zdjęcia wykonał Stanisław Niedbalski. Co ciekawe lektorem i oprowadzającym nas po Powiślu jest Tadeusz Łomnicki, którego przedstawiać nawet nie wypada.

Z Powiśla - fragment czołówki
Z Powiśla – fragment czołówki

Z Powiśla – niesamowity obraz dzielnicy z 1958 roku

Film rozpoczyna się od pokazania panoramy Powiśla od strony ulicy Bartoszewicza. Widać Dynasy, Cichą, zniszczoną Topiel i Zajęczą, Drewnianą z Elektrownią w tle. Pustkowie na Leszczyńskiej, Oboźnej i Browarnej i ostańce na Radnej a także ocalałą część budynku Panoramy Tatr. Autorzy zabierają nas potem w niezwykłą podróż – pokazując ulice Powiśla i nieco cenną atmosferę panującą wówczas na Powiślu.

Topiel 9 - jedna z posesji pokazana w filmie
Topiel 9 – jedna z posesji pokazana w filmie
Syrenka Warszawska i widok na Pragę
Syrenka Warszawska i widok na Pragę

Autorzy pokazali także przerażające zniszczenia wojenne które dotknęły naszą dzielnicę. Pokazane są wypalone mury, rozerwane klatki schodowe i puste podwórka. Pokazani są także ludzie którzy – zdaniem autorów – z przywiązania do miejsca narodzin trwają w tych niezbyt komfortowych warunkach. W reportażu widać surowość dzielnicy i warunków w których mieszkają ludzie. Widać jednak jeszcze jedną ważną rzecz – życie. Na Solcu stoją pawilony i kwitnie handel z koszyka, na Dobrej przemyka samochód a na podwórkach i gruzowiskach biegają dzieci.

Ulica Solec widok na wiadukt
Ulica Solec widok na wiadukt
Ruch na ulicy Solec
Ruch na ulicy Solec

“Z Powiśla” to reportaż ciekawy jeszcze z jednego względu – zachowane budynki. Udało mi się rozpoznać wiele z nich jednak w filmie jest pokazanych kilka miejsc których nie kojarzę. Jedno z nich szczególnie mnie zastanawia. Może komuś z Was te budynki wydadzą się znajome. Zdjęcie znajdziecie poniżej.

Niezidentyfikowane przez nas zabudowania na Powiślu
Niezidentyfikowane przez nas zabudowania na Powiślu

Film trwa niecałe 10 minut ale naprawdę warto spędzić ten czas a potem obejrzeć jeszcze raz i jeszcze raz co chwilę wciskając pauzę. Gorąco polecam reportaż “Z Powiśla” nie tylko dla tych z Powiśla.

Komentarze

komentarze