Bulwar Flotylli Wiślanej

Bulwar Flotylli Wiślanej to niepozorny adres na mapie Warszawy. Bulwar położony jest między Cyplem Czerniakowskim a mostem Poniatowskiego. Miejsce to – podobnie jak pozostałe bulwary warszawskie – często odwiedzane są przez warszawiaków. Z uwagi na bliskość mostu i przystanków tramwajowych i autobusowych Bulwar Flotylli Wiślanej jest dobrym miejscem na początek lub koniec spaceru wzdłuż Wisły.

Flotylla Wiślana

Bulwar Flotylli Wiślanej
Bulwar Flotylli Wiślanej

Nazwa upamiętnia Flotyllę Wiślaną, która była częścią polskiej Marynarki Wojennej tworzonej po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Flotylla powstała formalnie 23 grudnia 1918 roku jednak wcześniej bo już na początku listopada 1918 roku pierwsze statki pozostawione przez Niemców weszły do służby po polskiej stronie. Flotylla była rozbudowywana stopniowo, wchłaniając statki i monitory różnej maści i pochodzenia, aktywnie uczestnicząc w przejmowaniu nadwiślańskich portów. Flotylla była również wykorzystywana w wojnie polsko-rosyjskiej w 1920 roku. Od 1921 roku statki należące do floty stopniowo były przekazywane do innych jednostek lub zwracane prywatnym armatorom.

Flotylla Wiślana O.R.P. Wawel
Flotylla Wiślana O.R.P. Wawel

Nazwa bulwaru została nadana w 2006 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP. Do tego czasu tylko jeden w warszawskich bulwarów: Wybrzeże Kościuszkowskie, nie pokazywał symbolicznie związku Warszawy z polskim wybrzeżem. Tradycja ta powstała w latach 30 XX wieku. Dla porządku przypominamy: Wybrzeże Gdańskie, Gdyńskie, Helskie, Puckie a po wojnie także Wybrzeże Szczecińskie to nazwy ulic wzdłuż brzegów Wisły.

Co poza spacerem?

Na bulwar warto się wybrać przede wszystkim, oczywiście poza widokiem Wisły, z dwóch podstawowych powodów.

Pierwszym jest płyta upamiętniająca ofiarę jaką ponieśli w dniach 16-23 września 1944 żołnierze Trzeciej Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Przeprawili się oni przez Wisłę aby wspomóc powstańców warszawskich. Nie mieli doświadczenia w walkach w mieście i ogromna ich część zginęła lub dostała się do niewoli niemieckiej. Łącznie w walkach w okolicy Bulwaru zginęło ponad 2000 żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego a także setki powstańców z Solca i Czerniakowa. Płyta została odsłonięta w 1951 roku. 

Drugim jest mini zagłębie imprezowe, które okala wejście do portu Czerniakowskiego. Miejsca które się tutaj ulokowały to działającesezonowo kluby Cud nad Wisłą, Pomost 511 a także na końcu cyplu Czerniakowskiego pub Lejtak. Cud nad Wisłą przeniósł się tutaj w 2013 roku z okolic BUWu.

Bulwar Flotylli Wiślanej – jak dojechać?

Widok na Stadion Narodowy znad wejścia do portu Czerniakowskiego
Widok na Stadion Narodowy znad wejścia do portu Czerniakowskiego

W okolice Bulwaru Flotylli Wiślanej można dojechać głównie komunikacją miejską. Liczne tramwaje i autobusy na na moście Poniatowskiego zapewniają komunikację z praktycznie każdą dzielnicą Warszawy. Linia 185 porusza się po Wisłostradzie (przystanki przy Moście Poniatowskiego oraz Torwarze). Jeśli celem jest Cud nad Wisłą to najlepiej dojechać autobusem 171 – wyjść na przystanku Górnośląska 01 i dojść do przejścia podziemnego pod Wisłostradą na wysokości Pomniku Sapera. Do Bulwaru można także dojechać Mostem Łazienkowskim (spory kawałek do przejścia od przystanku). Na Bulwar Flotylli Wiślanej można także dojechać rowerem – ścieżkami wzdłuż Wisły. Obok wejścia do portu Czerniakowskiego znajduje się stacja rowerów miejskich.

Komentarze

komentarze