ulica Bednarska

Ulica Bednarska w Warszawie
Ulica Bednarska w Warszawie

Ulica Bednarska łączy Mariensztat z Krakowskim Przedmieściem. Obecnie rozpoczyna swój bieg od Wybrzeża Kościuszkowego, nie łącząc się z nim, mija ulicę Dobrą, skrzyżowanie z Sowią i Furmańską i wspina się w górę w stronę skweru Hoovera. Kamieniczki położone w górnej części ulicy przypominają nieco wyjątkowy charakter przedwojennej Warszawy. Niektóre z kamienic wymagają remontu ale w całości ulica prezentuje się niezwykle okazale.

Bednarska: historia ulicy

Ulica Bednarska swoją nazwę zwyczajową uzyskała w połowie XVIII wieku. Powodem byli liczni rzemieślnicy w tym zapewne bednarze zajmujący się wytwarzaniem beczek i balii. Ulica przyjęła oficjalnie nazwę w 1770 roku. Ulica nie zawsze jednak była nazywana Bednarską. W miejscu obecnej ulicy był wąwóz w którym płynął strumień uchodzący do Wisły. W XV wieku powstały zabudowania wzdłuż wąwozu a strumień zmienił się w ściek i wysypisko śmieci dla okolicznych mieszkańców. Potoczna nazwa ulicy stosowana przez warszawiaków nie była już tak chlubna. Kto z nas chciałby mieszkać przy ulicy Gnojowej ze stałym dostępem do świeżych (lub raczej nieświeżych) dostaw śmieci? Inne nazwy stosowane równolegle do: od Wisły i do Wisły. Ówczesna ulica kończyła swój bieg w okolicy ulicy Furmańskiej, która w tamtym czasie biegła wzdłuż Wisły. Rzeka stopniowo zmieniła swój bieg co pozwoliło Bednarskiej wydłużyć się. Dolna część ulicy była jednak często zalewana.

Bednarska zmieniła się z czasem w niemal najważniejszą arterię miejską. Powodem tego było zawiązanie się partnerstwa prywatno-publiczenego w postaci podskarbiego królewskiego księcia Adama Ponińskiego. Zgłosił on pomysł współfinansowania niezwykle istotnej przeprawy w zamian za udział w dziesięcioletnich zyskach pochodzących z jej użytkowania. I tak powstał drugi po moście Stanisława Augusta stały most w Warszawie. Jeśli chciałeś przejść na piechotę musiałeś liczyć się z wydatkiem 2 gr; przejazd karetą kosztował Cię 20 gr a wóz którym przeprowadzałeś się z Pragi do Centrum kosztował Cię 1 zł.

Most Ponińskiego w latach 1775-1794
Most Ponińskiego w latach 1775-1794

Dzięki temu ulica Bednarska rozkwitła na dobre, most co prawda spłonął 4 listopada 1794 roku z rozkazu generała Wawrzeckiego – ostatniego naczelnika Powstania Listopadowego, ale miejsce gdzie stał most było dogodnym miejscem do tworzenia przepraw sezonowych z wykorzystaniem tzw. mostów łyżwowych. Aż do roku 1864, kiedy to otwarto nieopodal most Kierbedzia ulica Bednarska dumnie pełniła swoją rolę.

W okresie od 1775 do 1864 roku powstało wiele interesujących i ważnych budowli. Pierwsze murowane kamienice powstały pod koniec XVIII wieku. Na skrzyżowaniu z ul. Dobrą usadowiły się łaźnie Jezierskiego (istniejące aż do 1949 roku). Były one znane jako miejsce spotkań wymagających intymności nie tylko wśród płci przeciwnych. Wzdłuż ulicy powstało wiele hoteli a ich twórcami byli najlepsi architekci ówczesnej Warszawy. Budynek na rogu Dobrej i Bednarskiej w którym mieścił się hotel Bawarski przetrwał do dziś, podobnie jak gmach Łazienek Teodozji Majewskiej (nr 2/4) w którym obecnie mieści się Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Dawny Hotel Bawarski
Bednarska 7 – Dawny Hotel Bawarski
Gmach Łazienek Teodozji Majewskiej
Gmach Łazienek Teodozji Majewskiej

Po 1864 roku ulica Bednarska straciła na znaczeniu stając się kolejną lokalną uliczką. Wystawne hotele podupadły lub zamieniły się w burdele, na ulicy powstało wiele przytułków. Taki stan bylejakości trwał aż do II wojny światowej. Podczas II wojny zabudowania uległy częściowym zniszczeniom – głównie podczas Powstania Warszawskiego, jednak do 1949 roku rozebrano znaczną część zabytkowych kamienic. Powodem było zaplanowane nowe osiedle Mariensztat. Ulica Bednarska została wpisana w całości w 1965 roku do rejestru zabytków.

ulica Bednarska: współcześnie

Obecnie ulica Bednarska nie ma wielkiego znaczenia komunikacyjnego. Na prawie całej długości jest ulicą jednokierunkową – od Furmańskiej do Dobrej oraz od Furmańskiej do Krakowskiego Przedmieścia przy czym ten odcinek jest dostępny wyłącznie dla ruchu lokalnego. Ulica jest w całości brukowana i nie posiada sygnalizacji świetlnej.

Ważniejsze adresy:

Bednarska 2/4: Łazienki Teodozji Majewskiej. Budynek powstał w latach 1832-1835 według projektu Alfonsa Kropiwnickiego. Pierwotne przeznaczenie budynku było związane z opłatami za przejazd mostem. Obecnie budynek jest własnością Uniwersytetu Warszawskiego i mieści się tutaj Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. w grudniu 2012 roku został zatwierdzony projekt zabudowy działki mieszczącej się w kwadracie ulic: Bednarska, Dobra, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie. Projekt zakłada powstanie w tym miejscu nowej siedziby wydziału. Zabytkowy budynek ma oczywiście pozostać na swoim miejscu i w ostatnim etapie realizacji być gruntownie odnowiony. Obecnie mieści się tutaj także Radio Kampus a także I społeczne liceum ogólnokształcące “Bednarska”.

Bednarska widok współczesny
Róg Dobrej i Bednarskiej – widok współczesny

Bednarska 11: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina.

Komentarze

komentarze